Vltavíny se vyskytují v oblasti pádových polí jižních Čech v prostoru mezi Prachaticemi, Českými Budějovicemi a obcí Trhové Sviny. V jižních Čechách byly také vltavíny poprvé objeveny knížetem Kinským. Vltavíny se nacházejí v sedimentech z geologického období miocénu, tedy ze třetihor v písčitém až štěrkovém podloží v hloubce přibližně 1 až 2 metry, někdy i na povrchu země. Vltavíny se vyskytují v tzv. pádových polích, z nich nejbohatší pádová pole jsou v oblasti jižních Čech, konkrétně v okolí obcí Chlum nad Malší, Nesměň, Dobrovská Lhotka, Besednice a další menší lokality Koroseky, Nová Hospoda u Českého Krumlova, vrch Baba taktéž u Krumlova, Holkov, Jankov a Habří u Českých Budějovic, Lhenice u Prachatic, jihočeské Radomilice, Malovice a Strpí. Z každé této lokality jsou vltavíny trochu jiného zbarvení, i když většina jihočeských vltavínů jsou zbarveny do zelena, a hlavně jinou skulptaci, neboli povrchovou strukturu, která je závislá na pohyblivosti štěrkopísků, kyselosti, jež narušuje povrch vltavínu a také vnitřní pnutí přírodního skla. Opravdu nádherné vltavíny pocházejí z lokality Besednice, které mají velmi výraznou skupltaci, jsou střapaté a jejich povrch je jakoby rozbrázděný.
Vltavíny z Chlumu nad Malší, které vidíte na obrázcích, mají jemnou skulptaci a sametovou zelenou barvu. Chlum nad Malší je malá vesnička u Českých Budějovic o výměře přibližně 4km2 a je to jedna z mála lokalit, kde se vltavíny těží průmyslově v místní pískovně. Ložisko vltavínů je zde velké a vltavíny těžené v pískovnách jsou kvalitnější, než u vltavínů sbíraných na polích, neboť nedochází k porušení vltavínu zemědělskými stroji. Uvolněte se a nechte se inspirovat vltavíny z Chlumu na obrázcích a jejich hedvábnou zelenou barvou.
Besednice je malá vesnička pod Slepičími horami u Českého Krumlova. Málokdo by tušil, že na polích a v hájcích v blízkosti této jihočeské vesničky se nachází ty nejkrásnější vltavíny, mezi odborníky a sběrateli zvané ježky. Ježkovna Besednice je vyhlášenou lokalitou nálezů střapatých vltavínů, které mají u sběratelů velkou hodnotu. Skulptace, tedy povrchová struktura vltavínu, je u těchto vltavínů z Besednice velmi nápadná, což si můžete ověřit na fotografiích.
Další výskyt vltavínů se nachází na území jihozápadní Moravy kousek od Moravských Budějovic, Třebíče a Moravského Krumlova. Vltavínům z této oblasti se říká Moravity, ovšem toto označení se téměř nepoužívá. Vltavíny Moravity mají o trochu jiné složení než jihočeské vltavíny a většinou mají hnědavé zabarvení. Známé jsou také dvoubarevné vltavín, kdy číst vltavínu je zbarvena spíče do hněda a část do zelena. Konkrétní pádová pole moravských vltavínů se nachází u Třebíče a u Slavic, a ve Slavěticích na cestě mezi Třebíčem a Moravským Krumlovem. Moravská pádová pole vltavínů jsou jakoby předělena pásem, ve kterém se vltavíny nevyskytují. Proč to tak je, se zatím neví.
Menší pádové pole vltavínů se nachází také u západočeského Chebu, konkrétně v okolí Jesenické přehrady, a také v dolnorakouzském městečku Horn. Unikátní vltavíny se našly také v Praze a to v Kobylisích v bývalé pískovně, kam je zřejmě přinesla řeka Vltava spolu s naplaveným pískem. Podobným způsobem se zřejmě vltavíny dostaly také do Drážďan, kde se ojedinělé vltavíny našly v naplaveninách v okolí řeky Labe.
(Veškeré texty a fotografie jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech je bez souhlasu majitele zakázáno. © Naturshop.cz)